Miksery są z nami już od 95 lat

Historia marki

KitchenAid Midwest, małe miasteczko w USA, 95 lat temu. Herbert Johnston przyjrzał się pracy piekarzy, którzy w tym czasie wyrabiali jeszcze ciasto ręcznie. Była to ciężka i monotonna praca. Trwała rewolucja techniczna i inżynier zastanowił się, czy nie można by ich pracy usprawnić. Zastosował do tego celu urządzenie, które wykonywało tak zwany ruch planetarny, ruch podobny do tego, który wykonywali rękami piekarze. Był rok 1908 i powstał pierwszy prototyp miksera. Kilka lat później takie urządzenia były już na okrętach amerykańskiej marynarki.

Robot planetarny

Małe urządzenia tego typu trafiły pod strzechy 11 lat po stworzeniu pierwszego prototypu. Opatrzone były logo marki KitchenAid. Szturmem opanowały wszystkie piekarni i chociaż początkowo były brzydkie jak noc, zaczęły się też masowo pojawiać w domach. Była to pierwsza wielka rewolucja techniczna w amerykańskich domach i pomocnicy kuchenni stali się gigantyczna sensacją.

Marka

KitchenAid stała się potęgą i nieustannie usprawniała swój produkt. Jego następy w prostej linii cały czas są produkowani w fabryce w Springfield. Prawdziwy przełom przyszedł jednak dopiero w 1936 roku, kiedy zatrudniono nowych designerów i marka KitchenAid zaczęła swoimi produktami definiować wygląd wszystkich kuchni Zachodu.

Roboty kuchenne

Mikser

Małym dziełem sztuki miksery stały się tak naprawdę dopiero w latach pięćdziesiątych. Wtedy pokawił się model „K”, który jako pierwszy był dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Popularność urządzenia bynajmniej nie jest związana tylko z jego wyglądem. Mówimy tutaj bowiem o naprawdę solidnym i silnym sprzęcie wykonanym z metalu, dzięki czemu jest wytrzymały i wszechstronny. Cały czas rośnie też liczba jego funkcji. Możemy za jego pomocą mieszać i ubijać różne składniki, wyrabiać ciasta, trzeć, napowietrzać, mielić, przecierać, wałkować i wykonywać jeszcze całą masę innych żmudnych kuchennych czynności.

Mikser kuchenny

Najbardziej znaną obecnie linią produktów marki KitchenAid jest Aristan, czyli obecne na rynku od 2001 roku miksery z wyższej półki. Cechują się znakomitym wyglądem i chociaż już dzisiaj pojedyncze produkty nie mają aż takiego wpływu na cały rynek, Aristan w dużej mierze wyznacza kształt kuchennego mainstreamu.

Kategorie: Wskazówki i porady,

Autor

Karolina

Redakcja nordicstorm.pl