Czystek. Właściwości, stosowanie i przeciwwskazania

Pewnie każdy z nas na co dzień spotykać się będzie z wieloma ziołami. możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wiele z nich będzie miało lecznice właściwości. Między innymi będzie tam mięta pieprzowa, szałwia, melisa czy pokrzywa. Również kwitnący czarny bez jest bardzo ceniony ze względu na swoje rozległe działanie. Z tych wszystkich roślin można przygotowywać napary i spożywać, gdy będziemy się gorej czuli. Dzięki nim radzić sobie można z różnymi dolegliwościami. Czystek Nasi rodacy przede wszystkim wybierają takie zioła, które są dostępne w aptekach, sklepach czy łąkach. Czystek o którego właściwościach chcemy opowiedzieć to wyjątkowa roślina, której w naszym kraju nie znajdziemy. Należy do małych krzewów, które rosną na terenie południowej Europy. Ma jeden metr oraz kwiaty w różnych kolorach najczęściej białe i lekko różowe.

Czystek – właściwości

Czystek jak twierdzą liczni użytkownicy ma prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu. Dzięki temu, że ma dużą zawartość związków polifenolowych będzie działał leczniczo na nasz organizm. Polifenole to związki, które znajdziemy wyłącznie w roślinach. Należy do nich kilka tysięcy substancji, które są biologicznie czynne. Działanie ich będzie polegać na usuwaniu aktywnych form tlenu, tak zwanych wolnych rodników. Zadaniem jest ich neutralizacja, dzięki temu organizm będzie silny oraz będzie miał również wysoką odporność na różnego rodzaju infekcje oraz zakażenia. Dobrze działający system immunologiczny to najlepsza droga do zdrowia. Udowodniono także, że picie naparu z czystka daje możliwość rozpuszczenia skrzepów krwi oraz chroni przed zawałami. Polifenole mogą również wspomagać leczenie nowotworów. Prowadzi się badania, które mają nam postawić naukowe dowody w tym zakresie. Medycyna południowej Europy wykorzystuje go już od wielu lat. Czystek naturalnie będzie występował w krajach śródziemnomorskich oraz na Kaukazie. Okazuje się, że już przed wiekami był chętnie wykorzystywany. Współcześnie można powiedzieć, że został odkryty pod koniec XX wieku i określony jako roślina, która gwarantuje nam zdrowie. Od tego czasu prowadzone są nad nim badania i wiele osób uważa go za dostępną formę zdrowia naturalnego. Doceniane są właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz grzybicze. Wiele osób uważa, żę sprawdza się on doskonale przy problemach z drogami oddechowymi. Może także chronić nas przed grypą, typu A, która jest niebezpieczna zarówno dla organizmów ludzkich jak i zwierząt.

Czystek według badaczy jest także doskonałym sposobem na walkę z uzależnieniem od papierosów. Okazuje się bowiem, że wiele osób zdołało pokonać ten problem spożywając napary z czystka. Jest to doskonała forma oczyszczenia organizmu. Czystek powszechnie uważany jest przez ludzi za szansę na usuwanie skutecznie z organizmu toksyn. Wiele osób z kleszczowym zapaleniem opon mózgowych spożywało również napary z czystka i okazały się one w tym zakresie bardzo skuteczną bronią. My zapachu czystka nie będziemy czuć, ale dla kleszczy będzie on odstraszający, dlatego wydaje się, że na tą kwestię również dobrze będzie zwracać uwagę i wykorzystać te możliwości jakie są nam dane. Młodzi ludzie dzięki tej roślinie mogą także poradzić sobie z poważnymi problemami skórnymi. Daje możliwość pokonania nadmiernego łupieżu. Jest pomocny w leczeniu trądziku oraz drobnych ran skórnych. Stosowanie olejków eterycznych z czystka to szansa na to, że nasze tkanki będą się lepiej regenerować po różnych wydarzeniach.

Przepis na napar z czystka.

Napar z czystka przygotowujemy przez zalewanie pociętych liści wrzątkiem. Następnie gotujemy wszystko pod przykryciem przez około 15 minut. Następnie napar zostawiamy do ostygnięcia i potem cedzimy. Ważne będzie spożywanie naparu zaraz po jego przygotowaniu, ponieważ właśnie w tym momencie ma on najwięcej cennych składników i będzie się najlepiej sprawdzał. Jeśli sam napar pod względem smaku nam nie odpowiada można się także zdecydować na dodanie do niego miodu czy cytryn, co poprawi jego smak.

Autor

Paulina

Redakcja nordicstorm.pl